top of page
tło.jpg
Lidia_006.jpg

dr Lidia Baran

Kim jestem?

Jestem psychologiem, badaczem i nauczycielem akademickim. Praktycznie zajmuję się terapią par, głównie z zastosowaniem terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), ale interesuje mnie również jej łączenie z terapią schematów oraz terapią skoncentrowaną na rozwiązaniach. Dbam o ciągłe poszerzanie swojej wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności poprzez szkolenia i warsztaty oraz poddawanie swojej pracy regularnej superwizji. Jestem członkiem Association for Contextual Behavioral Science (ACBS) oraz członkiem Zarządu ACBS Polska. Badawczo i praktycznie interesuje mnie terapia par, a prywatnie – fantastyka, taniec i joga.

Skąd zdobywam wiedzę i doświadczenie?

Skończyłam studia magisterskie i doktoranckie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, odbyłam staże szkoleniowe na zagranicznych uczelniach oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu wykorzystania uważności i współczucia w badaniach i psychoterapii. Regularnie uczestniczę w szkoleniach i warsztatach dotyczących interesujących mnie nurtów terapeutycznych oraz poszerzam swoją wiedzę biorąc udział w konferencjach naukowych.  

 

Dlaczego robię to co robię?

Fascynacja człowiekiem i jego funkcjonowaniem sprawiła, że chciałam być lekarzem i nauczycielem, a ostatecznie zostałam psychologiem i pracownikiem naukowo-dydaktycznym. Wspólne dla tych obszarów jest interesujące mnie od zawsze obserwowanie sposobów działania człowieka i analiza tego, co prowadzi go do podejmowania określonych decyzji czy wybierania tego, co dla niego ważne. Stosując terapię akceptacji i zaangażowania mogę zajmować się tym na co dzień.

 

Co jest dla mnie ważne?

Ważne dla mnie jest uważne słuchanie tego, co ma do powiedzenia druga osoba i zrozumienie, na czym lub na kim najbardziej jej zależy. To pierwszy krok do odkrycia tego, co jest dla kogoś istotne w życiu i jakie działania mogą go przybliżyć do realizacji ważnych celów. Zależy mi też, żeby móc jak najskuteczniej pracować z drugą osobą, stąd ważne jest dla mnie ciągłe rozwijanie się i poszerzanie wiedzy oraz zdobywanie umiejętności.   

 

Co lubię w swojej pracy?

Bycie świadkiem zmiany zachodzącej w drugiej osobie i możliwość towarzyszenia jej w tym procesie to przywilej, który najbardziej cenię w swojej pracy. Ponadto założenia terapii akceptacji i zaangażowania są zgodne ze sposobem, w jaki sama patrzę na świat, co sprawia, że mogę w pracy polegać na tym, co znam, umiem i do czego jestem osobiście przekonana.

Więcej informacji o dr Lidii Baran znajdziecie Państwo na jej stronie internetowej: https://lidiabaran.com/

bottom of page